John Steenhuisen

Interim Federal Leader

Elected interim DA leader in November 2019, John, previously served as the Chief Whip of the Official Opposition from May 2014 to October 2019. John has been a public representative for over 20 years. He has been serving as a Member of the National Assembly since July 2011. Prior to his appointment to the National Assembly, he was involved with the politics of KwaZulu-Natal first being elected as a councillor in Durban at the age of 22 and serving as the Provincial Leader of the DA and the party’s caucus leader in the KwaZulu-Natal Legislature.